מתכונים לפסח

ראה פסח לפנך!

לילה הסדר. אחד הלילות הכי מיסטיים והכי עיקרים בלוח השנה היהודי . בלילה הזה אנו עוברים יחד את כל התהליך הלידה של העם היהודי מההתחלה שהיינו עובדי עבודה זרה באור כשדים ועבדים לפרעה במצרים ועד להיום לנבואתם של הנביאים לימות המשיח

ותחיית המתים.

 

זה כבר כ3500 שנה מאז קבלת התורה שאנו חוזרים שוב ושוב על אותם האותיות ואותם החגים ואותם המנהגים שרק קיימים בכל מסורת ומסורת, אך מה כ"כ מיוחד בחג הפסח שגורם לנו להתכונן עליו כ"כ הרבה ועוד זמן רב מראש רק בכדי שהבית והחדרים יהיו נקיים מחמץ ואפילו אבק ?

 

האם זה בגלל שזה האירוע ההיסטורי הראשון שתועד וניזכר לדורי דורות אצל העם היהודי כעם יהודי או שמה זה עדות לדבר גדול יותר שישמש להבא כסמל וגורם מרכזי לערבות שהעם היהודי לקח על עצמו ללמד את ילדיהם כדי שהם ילמדו את הדורות הבאים אחריהם, וכן כמו שכתוב"
"ודיברת לבנך" ,

בשביל מה? ואיזו סיבה?

 

אם אתם מחפשים צלחת, תמונות ומתכונים לפסח, סביר שנתקלתם בבעיה. הגדת פסח הינה הגדה מדהימה – הלכות וברכות לחג הפסח הן בגדר חובה. למעלה מהכול  כל חג וחג מכיל בתוכו את עצם סיבת קיומו של העם היהודי , המציעות לשמה נבחרנו כעם מההתחלה , והיא , להביא לידי גאולה כללי . ההתחלה שהתחילה באופן רשמי מיציאת מצרים, מאז שאנו שבחרנו ללכת עם האיש שלקח את העם למסה שנימשך עד היום וימשך עד לביאת משיח צדקנו שימשיך את דרכו של משה רבינו,כפי שמספרים על כך רבותינו זיכרונם לברכה. כל דבר ודבר שאנו למדים מסדר חג הפסח הכל הרי מהווה למשל ויש ללמוד ממנו ענינים וסודות נסתרים שעזרו עוזרים ויעזרו בעתיד לעלות מעל למגבלות העולם והימצאותו בימי הגלות האחרונים האלה בכדי שסוף כל סוף להביא לידי מימוש ויסשום עבודתנו בכל משך זמן בגלות , וזה לצאת מהמצרים של היום ולביא לידי הגאולה האמתית השלימה והאחרונה.

 

לכל אחד ואחת פסח אומר משהו אחר, שמה זה טיול מאורגן או חופשה, פעילויות למיניהם, מתנות ומשחקים לחג , שירים או אוכל טוב אך לפני הכול פסח זה משפחה ותחושה של אחדות , ידידות ואהבה  ששוררת מסביב לשולחן 'הסדר'. הרי לכל אחד מבני הבית והאורחים שמוזמנים מהווים תפקיד משמעותי בלילה קסום זה. מלבד כל הברכות שנאמרות במהלך 'הסדר' , עם כל פרטיו שמוזכרים ישנם הקושיות שהן השאלות שנשאלות ע"י ארבעת הבנים שמוזכרים בהגדה: אחד חכם אחד רשע אחד תם ואחד שלא יודע לשאול. כל אחד מהמסובין יכול לשחק את אחד מתפקדים המרכזים של  'הסדר פסח' שזה שאלת הקושיות. היות שלכל אחד מהשאלות של האחים ישנה משמעות עמוקה שמלמדת את כל אחד ואחד מאיתנו דרך  בחיים ומוציא אותנו מאופן המחשבה הרגיל שלנו ומכניס אתונו אל תוך אופן מחשבה אחר בכדי להבין אחד את השני טוב יותר, במילים אחרות מוציא אותנו מהקופסה בה אנו נמצאים כדי להביא לידי הסכמה ומחנה משוטף יחיד שקיים אצל כולם. 'סדר פסח' ממחיש מחדש את כל התהליך יציאת מצרים יותר מכל את בסיבת קבלת התורה על הר סיני, כמו שכתוב שהיינו "איש אחד בלב אחד".

 

המשמעות הכללית של סדר חג הפסח הוא לדעת להסתדר ולהבין אחד את השני טוב יותר, יותר מבעבר, בכדי שזה יגרום לאחדות ואהבת ישראל אמתית, שמתאפיינת  באהבה ללא סיבות כפי שקוראים לה "אהבת חינם".

אחרי הכל, בגלל אותה סיבה אנו עדיין נמצאים בגלות ושאותה אנו צריכים לתקן ולהשלים. ושלמות זו באה משילוב גוונים שונים ומשונים שיוצרים גוון חדש יפה יותר, וזה מה שעושה אותנו מאוחדים יותר,כי השוני מבליט את היופי . והאפשרות להביא את הגאולה היא רק יחדיו. בדיוק כמו 'ליל הסדר' , שמורה על הכנסת אורחים ו נתינת האפשרות ביטוי לכל אחד מהאחים בכדי שכל אחד יראה את היחודיות שלו בדרך שלו וכך יממש את המצוה של חג הפסח.  שיהיה לכולנו חג פסח כשר ושמח ובעזרת השם בשנה הבאה כבר נחגוג את סדר פסח בירושלים הבנויה עם כל כלל ישראל כפי שזה כבר היה במתן התורה .